Tállya, Rákóczi utca 24.
A község főutcájában ma is megvan az a földszintes ház, amelyben 1820-ban Horváth József patikája volt. Ide tért be a nagybeteg Lavotta János, hogy kiváltsa gyógyszerét.
Lavotta,
amióta 1804-ben megvált a kolozsvári színtársulattól, ahol néhány éven
át zeneigazgató volt, nyugtalan és önpusztító vándoréletet élt. Régi
barátainál, patrónusainál húzta meg magát. Utoljára Gesztelyen Puky István látta vendégül.
![]() |
A blogger Lavotta nyomában... |
Szilágyi Sándor 1930-ben megjelent Lavotta-könyvében így írta le a verbunkos mesterének halálát:
Már májusban [1820-ban] maga is érezte, hogy a halál mindennap eljön őt megnézni egyelőre csak a szoba ablakán keresztül. [...] gyógyulni szeretne, a gyógyulás pedig egyre messzebb távolodik tőle. Nyugtalan vére is hajszolja. Eszébe jut az ő régi barátja, Őry Filep Sámuel tállyai orvos, felkacag lelkében az áldott Hegyalja szőlőtőkékkel végigültetett hegyeinek sok régi emléke, a vidám napok és még vidámabb fiatalsága, átmegy hát Tállyára. Ott a patikus is jó barátja, hátha talán ott inkább? Őry Filep szeretettel fogadja, vizsgálja, azonnal orvosságot is ír neki. Rogyadozó lábakkal, erőtlenül megy a recepttel ő maga a patikába, hiszen nem igen volt, ki mást küldjön gyógyszerért. Mégegyszer végigvánszorog a jól ismert utcákon, amelyek hajdan visszhangozták gangos-erős lépéseit, sápadtan, görnyedten megy be a patikába, átnyújtja a receptet s aztán elveszti az eszméletét és összerogy. A patikus felsegíti, de azonnal látja, hogy Lavotta onnan kimenni már nem fog. Ágyat hozat hát be a gyógyszertár helyiségébe, belefekteti, ápolgatja a haldokló öreg pajtást. Pár rövid óra még, hiszen Lavottának nincsen is már keresnivalója e világi életben. Végrendelkezik szegény, de ezzel is hamar elkészül. Néhány forint, a kis láda - vándorlásának hű társa - benne az élet eredménye: 120 kotta és - mindenekfölött a hegedű. Aztán jön a pap. Az öreg test még elsuttogja a földi életben elkövetett bűneit... Ember volt, nagyon is ember, pedig többre rendeltetett... Ez a tragédia teljessége...
A
tállyai hagyomány szerint azonban Lavotta nem magában a patikában,
hanem a vele szemben levő, ma Rákóczi út 23. számot viselő házban hunyt
el, a római katolikus plébánia halotti anyakönyve III. kötetének 557.
oldalán olvasható bejegyzés szerint 1820. augusztus 11-én. Sikerült megtalálni az anyakönyvet, íme az 1820. augusztus hónapjában bejegyzett halálesetek - Lavotta nevét csillaggal meg is jelöltem:
Ez itt az említett ház:
![]() |
Tállya, Rákóczi utca 23. |
Ha igaz is, hogy ebben halt meg, a patikában mindenképpen járt.
A családtalan muzsikust halálának helyszínén temették el, sírja ma is meglátogatható a tállyai temetőben.
Az
egykori patika szépen felújított épülete ma magántulajdonban van. Külső
homlokzatán 2002-ben avatták fel Lavotta domborműves emléktábláját, Kiss György szobrászművész alkotását, amely a verbunkos nagy mesterét hegedűvel a kezében ábrázolja.
Szövege:
Tállyán halt meg
Lavotta János
1764-1820
a verbunkos
muzsika
mestere
Források:Szilágyi Sándor: Lavotta János. A kor és az ember. Bp. Egyetemi Nyomda, 1930
Dombóvári János: Pusztafedémestől Tállyáig. Monográfia Lavotta Jánosról. Miskolc, Szent Maximilian Lap- és Könyvkiadó, 1994
A "Kataliszt" jelzésű fényképeket 2007 nyarán készítettem
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése