Szentendre, Bükkös part 36. Katolikus Kálvária
Szentendre belvárosától 6-7 perces sétával érhetjük el a Dunakanyar körút túlsó oldalán fekvő 18. századi, barokk stílusú Katolikus Kálváriát. Temetőjében nyugszik – családi sírboltban – Stéger Ferenc operaénekes (1824-1916).
Már a város felől közeledve is érdekes és impozáns látvány tárul elénk a Kálváriát kissé ovális alakban körülvevő, fehérre meszelt kerítésfal mögül kimagasló három kőkereszttel. A díszes barokk vasrácsajtajú kapun belépve (a kulcsot a katolikus plébánián lehet elkérni) sokszögű, mellvédes építményt találunk, mely a kápolnát foglalja magában. Kétkarú, félköríves lépcsőn a teraszra juthatunk, ott állnak a kívülről is látott keresztek.
A kerítésfal belső oldalában kialakított tizenöt stációfülkében domborműveken tárulnak elénk a Keresztút állomásai. A fal és a kápolna közötti zöld terület a temető. A fal előtt körben helyezkednek el az egykori városlakók síremlékei. Ne hagyományos sírköveket keressünk: az elhunytak nevét tartalmazó táblákat a kerítésfalba építették be.
Stéger Ferenc nyughelyét is ott jelöli egy fekete márvány sírkő, a
sírhalom előtte domborodik. Hogy ebben a sírban pihen az itt született
és diadalmas európai pálya után Szentendrére hazatért nagy tenorista,
ezt talán még a „bennszülött” szentendreiek közül sem sokan tudják,
hiszen teljes neve nincs is a táblára vésve, csak ennyi: Stéger-család sírboltja és Nagy-család 1909.
Stéger Ferenc, bár a pesti Nemzeti Színház mellett bejárta Európa számos
színpadát, igazi szentendrei, hiszen Szentendrén született és itt is
hunyt el.
![]() |
www.theatermuseum.at |
Ötven éves korában Nemzeti Színházunkból akkor vonult nyugalomba, amikor a magyar operajátszás kezdett erősebben Wagner felé fordulni. Ő, bár Wagner személyesen is kitüntette dicséretével és énekelt is Wagner-szerepeket, mégis otthonosabban érezte magát a belcanto repertoárban. Hangjával is lettek problémái, aktív korának hang-pazarlásai megbosszulták magukat. Így, európai diadalmas vándorévei közötti pesti periódusokkal megtűzdelt pályája után 1874-ben, mindössze ötven évesen a csendes magánéletbe vonult vissza.
Itt még jó négy évtized adatott neki, amit szerető feleségével szülővárosában tölthetett. 1910-ben hatvan éves házassági évfordulójukat is megünnepelték!
Családtagjai közül itt nyugszik 1920-ban elhunyt felesége, a lengyel származású Leona Szymanska. Ő is operaénekes volt, de nem sokáig: nagyon hamar férjhez ment a már akkor sikeres Stégerhez és lemondott a pályáról. Egy leányuk született, Antónia, férjezett nevén Nagy Józsefné. A sírfelirat értelmében ő is itt nyugodhat és talán férje és gyermekei is.
Az emlékhelyről írtam részletesebben és több képpel a Papageno oldal Kataliszt blogjában, ott adtam meg forrásaimat is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése